טיפים ומאמרים

המפתח שלך להצלחה בעולם העיצוב והאדריכלות

הסוד מאחורי הנסיעה לביאנלה ה 13 לאדריכלות בוונציה 2012- מאחורי הקלעים

0

 

כבר קרוב לעשור שאני אומרת לעצמי – עוד שנתיים אסע לביאנלה בוונציה, ובינתיים חולפות להן השנים.

זה כמו כל הדברים שכביכול קורים לנו “במקרה” – למעשה זורעים מחשבה, מפתחים רצון ומשחררים ואז זה בא בזמן המתאים. מכאן הדברים מתגלגלים בצורה מאוד מעניינת וקשורים לאחד הכלים הקהילתיים החזקים של השנים האחרונות הלא הוא הפייסבוק (שפתוח אצלי 24 שעות ביממה).

ובחזרה לעניננו. ראיתי שנועם דביר, כתב הארץ לענייני אדריכלות עושה גראז’ סייל אצלו בבית לקראת נסיעה ללימודים בחו”ל (תואר שני בהרווארד, שאפו!! ).

כידוע אני לא חובבת חפצים יד שניה, אך ספרים זה כבר משהו אחר

יש לי אהבה עזה לספרים ובעיקר ספרי אדריכלות ועיצוב שמהם אני שואבת השראה, אז כמובן החלטתי להקדיש את החלק הראשון מיום השישי הפנוי שלי, שמוקדש כולו לחוויות אורבניות בעיר מגוריי- תל אביב: העיר מתמלאת חיים, המוני צעירים שוטפים את הרחובות וגודשים את בתי הקפה, רובם
צבעונים ומעניינים. החנויות מלאות בקונים והעיר באוירה של חיות שאי אפשר להסביר, פשוט צריך לחוות זאת.
במהלך השבוע אני עסוקה מאוד בסטודיו בהכשרת אדריכלים ומעצבים צעירים וותיקים כאחד לעבודה הפרקטית בתחום כולל לימוד תוכנות מחשב רלוונטיות ולא מוצאת את הזמן להנות מהעיר. לכן יום שישי זה היום המושלם לטיול אורבני.

לקחתי איתי את שקיות הבד שלי ויצאתי לדרך, תוך כדי הטיול אני מצלמת כהרגלי בניינים יפים ופינות חמד שאותם מגלים רק כהולכים רגלית בעיר, הדרך האופטימלית כמובן לחוות אותה במלואה.

נכנסתי לדירתו שטופת השמש של נועם ולאחר שיחה קצרה הסתערתי על מדפי הספרים והתחלתי לברור את הספרים שמעניינים אותי. תוך כדי
כך נתקלתי בשני קטלוגים של הביאנלה ה 12 משנת 2010 בה ביקר נועם כעיתונאי עבור עיתון הארץ (מומלץ לקרוא את רשמיו).

מיד הנחתי אותם בערימת הספרים שאותם אני מעוניינת לרכוש שילמתי ויצאתי להמשך הטיול שלי בעיר.

שמחה ומאושרת מהשלל הרב שרכשתי ובעיקר מהקטלוגים התחיל להבשיל במוחי הרעיון הישן והטוב, שאולי השנה בכל זאת אסע. הסיבוב בשישי כלל
ביקור בתערוכת הבוגרים של בית הספר לאדריכלות של אוניברסיטת תל אביב שאותה צילמתי יום לפני כן לתכנית הטלויזיה האינטרנטית ‘מפתחות עיצוב‘ וכללה ראיון עם ראש החוג ד”ר ערן נוימן; מי שלא הספיק לבקר מומלץ להתרשם מהתערוכה כאן.

בעודי מטיילת ברחובותיה היפים של תל אביב– בשד’ רוטשילד, מאז”ה, שד”ל ומתפעלת מתערוכת הבוגרים, גמלה במוחי המחשבה לנסוע לביאנלה.

לאחר ארוחת הבוקר המצויינת והמאוחרת הקבועה שלי במלון מונטיפיורי צעדתי לכיוון הבית,

תוך שאני מגלגלת במוחי את כל הרעיון של הנסיעה, עם מי כדאי לנסוע, מי יצלם, איך כל ההפקה הזאת תעבוד וגם מי יממן אותה.

הנחתי למחשבות ונתתי לעצמי את הזמן לצלול לתוך הקטלוגים, התרשמתי מהצילומים ומהביאנלה הקודמת יותר לעומק, כולל קטעי וידאו רבים בהם צפיתי ברשת.

נכנסתי לאתר הרשמי של הביאנלה והתרשמתי מהמציגים בתערוכה המרכזית שאוצר סר דיוויד צ’יפרפילד השנה. בין היתר נכללו שמות גדולים
ומוכרים כמו סר נורמן פוסטר, זאהה חדיד, קזויו סגימה, הרצוג דה מירון, פיטר אייזנמן, טושיקו מורי, ז’אן נובל ועוד עשרות מגדולי הארכיטקטים במתחם הארסנלה המרהיב. זאת כמובן בנוסף ל 55 המדינות שהציגו בביתני הקבע בגני הגארדיני, ברחבי העיר ובארסנלה. ואם לא די בכך – יש עוד 15 אירועים מעניינים
נוספים. עכשיו לך תבחר, זאת בהחלט דילמה קשה אם נוסעים רק למספר ימים ועוד רוצים להספיק לצלם בוידאו כתבות עומק על הביאנלה.

נותרו סה”כ שלושה ימים (מתוכם שישי שבת וט’ באב) עד לסגירת ההרשמה ליומיים המקדימים לעיתונאים, זאת בהחלט נראתה כמשימה בלתי אפשרית לאור העובדה הזניחה שאין לי תעודת עיתונאי.

החלטתי שכדי להוסיף צבע, עניין, קלילות, הומור ובעיקר זוית ראייה מקצועית נוספת אבקש מידידי האדריכל המוערך נסטור סנדבנק להצטרף אליי לנסיעה. יחד, ביום ראשון פנינו למספר גופים עיתונאים ואינטרנטים והצענו להם שנסקר עבורם באייטם טלוזיוני אחד את הביאנלה בתמורה

לשליחת מכתב למארגני הביאנלה, שנהיה עיתונאים מטעמם. זכינו לשיתוף פעולה עם המגזין המצויין בית ונוי.

וביום ראשון שלחנו את הבקשה בערב למארגני התערוכה וכיוונו שבקשתנו תתקבל היות והיא נשלחה באמת ברגע האחרון ממש.
הציפייה לאישור מהביאנלה הייתה מורטת עצבים ולאחר מספר ימים נתקבל האישור המיוחל עבורי, עבור נסטור ועבור בן הרצוג הצלם והבמאי שלנו.

הזמנו מלון וכרטיסים והתחלתי להכין את התחקיר עבור הביתנים, המציגים והשאלות והפתיחים. המשימה לא הייתה קלה ועזרו בה צוות הסטודיו:דותן ברטיש ומיכל פליישר כץ.
אולי גירשוביץ בתרגום השאלות ובהכנת פתיח לכרטיס הביקור האינטרנטי שלי ואורן חן בן זוגי התומך מס אחד שלי, בהכנת פתיחים לאייטמים של הביתנים הלאומיים.
שעות על גבי שעות הושקעו בחיפוש אינפורמציה ברשת ותרגומה.
עכשיו עלתה השאלה איך מממנים נסיעה מסוג זה הכוללת הפקה טלויזיונית לא זולה כלל. ראשית חשבנו על חסויות של ספקים ואנשי מקצוע
שירצו לפרסם ולהחשף לקהל היעד הממוקד שלהם, שזה אדריכלים ומעצבים איכותיים, שמתעניינים בתערוכה ובאירוע החשוב ביותר בעולם האדריכלות, בדומה לפסטיבל קאן של הקולנוע שנפתח בדיוק ביום האחרון לביקורנו בוונציה. בהמשך חשבנו על הפקת אירוע תוכן שיביא את הביאנלה
לארץ בעזרת תוכן בוידאו, שיאפשר לחברה המארחת לחבר את שמה לאירוע חשוב מסוג זה ולהוות אטרקציה ומוקד למשיכת קהל היעד שלהם לאולם תצוגה שנפתח או חוגג אירוע מעניין.
מספר גופים גדולים ורציניים הביעו עניין, אך לאור הקושי בהתמקדות גם בגיוס החסויות וגם בהכנה המקצועית לתערוכה, הוחלט לפתוח
תוכנית חסכון, ולגייס את החסויות לאחר הנסיעה. במאמר מוסגר – אנחנו עדיין מחפשים את שיתוף הפעולה המתאים לצורך הפקה זו ולכן מי שמעוניין לקחת חלק מוזמן לפנות אליי במייל או בטלפון 052-2267778, כל הפרטים כאן.

תם לו סיפור ההכנות לנסיעה וכפי שהבטחתי אשתף את התכנים מהתערוכה בבלוג שבועי באתר שלי על בסיס שבועי,

באירוע שיופק וגם באירוע שיסקר את יומן המסע של הנסיעה, פרטים בהמשך, וכמובן הרבה וידאו, לבינתיים מוזמנים לשטוף את העיניים.
בפרומו הראשון מהנסיעה לביאנלה .

ובהכנות לביאנלה כאן

שתהיה לנו שנה של השראות, שנה של יצירתיות פורצת דרך. אני כתמיד אשמח להמשיך ולחלוק אתכם את מיטב הידע, הכלים, ומקורות ההשראה שצברתי בשנה החולפת, ממיטב האדריכלים בארץ (בתכנית ‘מפתחות עיצוב’) ובעולם, בביאנלה לאדריכלות בוונציה, ממנה חזרתי לא מכבר.

שנזכה להתמלא השראות כרימון בשנה הקרובה. שלכם, מיטל גורט

.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

המפתח שלך להצלחה בעולם העיצוב והאדריכלות

/* ]]> */